Nič nestíhate a neviete, čo skôr? Vyskúšajte týchto 7 pravidiel, vďaka ktorým získate viac času

Koľkokrát ste si už priali, aby mal deň viac ako 24 hodín?

Čas a zdravie. Jediné veci, ktoré si za peniaze kúpiť nemôžeme. Platí to rovnako pre každého, bez rozdielu postavenia spoločnosti, množstva peňazí, veku alebo rasy.

Keby ste mali denne aspoň o 2 hodiny viac času, ako by ste s nimi naložili? Nasledujúce riešenia vám pomôžu stihnúť práve to, čo ste si práve odpovedali na otázku, hoci sa váš deň nijako magicky nepredĺži.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Priestor, myseľ, čas

Prvým dôležitým princípom produktivity je priestor okolo vás, ako a na aké aktivity ho využívate.

Druhým je myseľ, ktorú sa snažte udržať prázdnu a maximálne zameranú na aktuálnu činnosť, ktorú vykonávate.

SkryťVypnúť reklamu

Posledným princípom je čas a vaša schopnosť narábať s ním uvedomene a kvalitne, pretože spomínané 2 hodiny navyše vám nikto nedá.

2. Urobte si časový harmonogram

Roztrieďte si povinnosti na najhlavnejšie a menej dôležité. Na najpodstatnejšie činnosti si vyhraďte čas podľa toho, v akej časti dňa ste najproduktívnejší. Veci, ktoré najviac ponáhľajú, sú vždy na prvom mieste, zvyšok vyhoďte zo svojej hlavy.

Nechceme, aby sa z vás stali roboti, a preto si vo vašom harmonograme nechajte aj „emergency“ priestor pre nepredvídané okolnosti a oddych medzi úlohami.

Prečítajte si tiež: 15 problémov, s ktorými občas bojuje každé ranné vtáča Čítajte 

3. To do list

Toľkokrát opakovaný, ale predsa účinný a praktický. Vytvorí vám prehľad o tom, koľko vám trvajú jednotlivé aktivity a čo môžete v budúcnosti preorganizovať lepšie. Určite si 3 priority dňa, ktoré musíte splniť.

SkryťVypnúť reklamu

Keď vám niečo vojde do časového plánu, zamyslite sa, či to môžete urobiť hneď alebo je niečo dôležitejšie. Zahrňte do neho nielen vaše pracovné, ale aj osobné aktivity.

4. Prestaňte sa ponáhľať

Čím viac sa ponáhľame, tým menej času máme. Jednoduchá nepriama úmera, ktorú nás všetkých učili na základnej škole.

Pamätajte si, že nemusíte toho stihnúť čo najviac. Stačí, ak dodržíte svoj harmonogram, to do list, urobíte to najhlavnejšie a k tomu ešte stihnete mať čas na seba a svoje záľuby. Ideálny deň, čo poviete?

5. Pravidlo 80:20

Ako sa hovorí, menej je niekedy viac. To vám potvrdí aj známe Paretovo pravidlo, ktorého podstatou je, že činnosti vo vašom živote sa dajú robiť efektívne s vynaložením veľmi malého úsilia.

V číslach to znamená, že len 20 % správne vybraných činností vo vašom časovom harmonograme alebo to do liste prinesie až 80 % výsledkov.

SkryťVypnúť reklamu

6. Odmeňte sa za ušetrený čas

Mali by sme si vedieť ušetriť nielen peniaze, ale aj čas. Po splnení všetkého, o čom ste sa vyššie dočítali, vám určite zrazu ostal čas navyše. Nevrhajte sa hneď do ďalších aktivít, vaše priority dňa ste predsa splnili.

Neprežívajte, ale žite! Tento čas je stvorený presne na to, preto strávte chvíle so sebou, rodinou, priateľmi, venujte sa svojim záľubám.

7. Pravidlo 21 dní

Už ste to všetko skúšali veľakrát a nikdy sa vám to nepodarilo uplatiť na dlhšie ako na týždeň? Nevzdávajte sa príliš rýchlo. Ďalšie známe pravidlo 21 dní hovorí, že ak robíte niečo vytrvalo každý jeden deň minimálne 21 dní, stane sa zmena vašou súčasťou. Už sa nebudete musieť do týchto vecí nútiť, budú vašou každodennou rutinou.

Prečítajte si tiež: Napíšte si list, ktorý otvoríte o 10 rokov. Skontrolujete, či sa vám podarilo splniť si sny Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu