Tradičná oslava 15. narodenín, ktorá ruinuje rodiny: Quinceanera je často drahšia ako svadba

Latinskoamerický sen menom Quinceañera - z dievčaťa na ženu za niekoľko tisíc.

(Zdroj: tumblr.com)

Jednou z najdôležitejších slávností v Latinskej Amerike je Quinceañera. Prostredníctvom náboženstva a zábavy uctieva premenu z dievčaťa na ženu. 

Ak by ste sa chceli dozvedieť niečo o histórii slávnosti, dostanete sa do srdca Mexika. Práve tam Aztékovia už v 14. storočí považovali 15-ročné dievča za ženu pripravenú na vydaj. Samotná oslava bola sprevádzaná rituálmi a rodičovskými prejavmi. Tie mali vyjadriť ženskosť, samostatnosť a jedinečnosť oslávenkyne. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až donedávna bola táto slávnosť výhradou bohatých rodín - tzv. vyššej triedy obyvateľov Mexika, Kuby či Portorika. S postupnou migráciou do USA však narástol počet osláv, rodiny si začali zvyky prispôsobovať a nakoniec vznikla oslava ako z filmu o americkom sne. 

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Sladký sen má však svoj rub a líc.

Ako to už v Amerike býva zvykom, zo všetkého sa stane biznis. V tomto prípade sa z rodinnej slávnosti stala maškaráda peňazí a pozlátka. Minimálne výdavky sa líšia podľa želaní rodiny, platí však, že záverečná suma sa ráta na tisíce. Rodiny tak pre jediný deň musia pracovať nadčasy či brať si pôžičky. Pestrosť oslavy na pozadí biedy skvelo zachytila fotografka Delphine Blast

Loading

...

Loading

...

Podľa Costhelper.com sa suma za jedlo a pitie pohybuje v rozmedzí 500 - 6000 dolárov, za prenajatie sály by ste dali od 350 do 10 000 dolárov a kvety a dekorácia môžu stáť až 15 000 dolárov. Ak by ste chystali oslavu svojej dcére, museli by ste prirátať ešte sumu za šaty, sprievodný program, darčeky či oblečenie jej čestného sprievodu. 

SkryťVypnúť reklamu

Celý deň sa nesie v duchu vznešenosti. 

Začína sa špeciálnou omšou, počas ktorej dievča opätovne potvrdzuje svoje oddanie Bohu a dostane požehnanie od kňaza. Počas obradu kľačí na špeciálnom vankúši, ktorý môže mať vyšité jej meno. 

Nasleduje veľkolepý príchod na limuzíne, často trvajúci len pár minút. Bohato zdobené chodníky, stĺpy či schody sú predzvesťou veľkej oslavy. Sála nie je o nič chudobnejšia, často v nej nájdete viac balónov ako hostí. 

Keď už sú všetci hostia v sále, začína sa hodovanie.

Po niekoľkých chodoch, zákuskoch a čerstvom ovocí zvyčajne prichádza na rad program. Jeho súčasťou býva oficiálny tanec a uvedenie dievčiny do spoločnosti. Môže byť sama, no majestátnosť sa dá dosiahnuť aj takmer 30-členným sprievodom.  

Loading

...

Čestný sprievod môže tvoriť jeden chlapec (galán), skupina kamarátok (damas) alebo najbližší rodinní príslušníci. Oslávenkyňa si tak vyberá skupinku, ktorá bude stredobodom pozornosti spolu s ňou. O tú sa postarajú aj výrazne zdobené spoločenské šaty, korunka, žezlo či dlhé vlnité vlasy. Všetko sú to typické súčasti každej "Quince." 

SkryťVypnúť reklamu

Najkrajšia časť programu je tá, v ktorej hrdý otec vymieňa dcére balerínky alebo iné topánky bez opätku za lodičky. Jeho dcéra sa tak na chvíľu môže cítiť ako Popoluška. Práve tento akt naznačuje dospievanie dievčaťa. Aby sa cítila ešte výnimočnejšie, dostáva darčeky ako Bibliu, kytice, set pohárov, fotoalbum, symbolickú poslednú bábiku alebo drobné dary od hostí. 

Mladé Latinoameričanky však postupne upúšťajú od tejto oslavy. V niektorých prípadoch si uvedomujú, že oslava je pridrahá, iné zas nechcú byť centrom pozornosti. V poslednej dobe sa objavili aj prípady, keď peniaze na špeciálny deň využila rodina na spoločnú dovolenku. 

Nemala Quinceaneru a radšej šla na tri týždne do Brazílie. Prečo by ľutovala?

"Stále som smutná, že som nemala Quinceaneru, ale aspoň máme dom."

Nemala Quinceaneru, lebo nechcela ísť do kostola. Stále jej to príde vtipné.

Celý deň zhrnutý do piatich minút:

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu