25 filmov o nacizme a fašizme, ktoré by mali púšťať na školách

Tieto filmy by mali púšťať na školách.

Dnes uplynulo presne 75 rokov od konca druhej svetovej vojny v Európe. Ôsmeho mája v roku 1945 podpísali zástupcovia nacistického Nemecka v Berlíne bezpodmienečnú kapituláciu do rúk spojencov.

Tieto filmy by mali povinne púšťať na školách, aby sa už nikdy nestalo to, čo si museli vytrpieť ľudia v koncentračných táboroch a na bojisku:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Pianista

Adrien Brody stvárňuje postavu Wladyslawa Szpilmana, klavírneho virtuóza a uznávaného interpreta Chopinových skladieb. Dej sa odohráva v roku 1939, keď Poľsko napadli Nemci a do Varšavy prichádzajú nacistické vojská. Szpilman a jeho rodina - brat, rodičia a dve sestry - sa musia podriadiť ponižujúcim pravidlám. Nátlak sa postupne zvyšuje a rodina je na tom čoraz horšie. Dávidove hviezdy, dochádzajúce peniaze a jedlo však nie sú tým najhorším, čím si rodina prejde. Omnoho väčšou ranou je rozhodnutie, podľa ktorého majú byť všetci Židia umiestnení do uzavretého areálu obklopeného obrovskými múrmi. Areálu, ktorý vošiel do dejín ako Varšavské geto.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 88 %
Hodnotenie IMDB: 8,5/10

Načítavam video...

2. Chlapec v pruhovanom pyžame

Film je natočený podľa knihy Johna Boyna The Boy In The Striped Pyjamas. Hlavnou postavou je 8-ročný Bruno, syn nacistického dôstojníka, ktorého rodina sa presťahuje z Berlína na dedinu. Malý chlapec tým stratí všetkých kamarátov, cíti sa osamelý a jedného dňa zablúdi k neďalekej "farme". Tam spozná malého Shmuela, ktorý je oblečený do pruhovaného pyžama, rovnako ako rodinný kuchár, ktorý varí pre Brunovu rodinu. Tušíte správne, "farma" je v skutočnosti koncentračný tábor. Film hovorí neobvyklým spôsobom o brutalite, nezmyselnosti a zničujúcich dôsledkoch nacizmu a vojny. Odporúčame aj knihu, ktorú v Boynovej angličtine zvládnu aj tí, ktorí z nej nematurovali.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 84 %
Hodnotenie IMDB: 7,8/10

Načítavam video...

3. Schindlerov zoznam

Poľský Krakow, 1939. Židovská obec je vystavovaná stále sa zvyšujúcemu tlaku a ponižovaniu zo strany nacistov. Film hovorí o obchodníkovi menom Oskar Schindler. Je členom nacistickej strany, veľkým zvodcom žien a mužom, ktorý zarába na vojnovom utrpení. Dokáže v sebe nájsť človeka a zachrániť tých, ktorí už nemajú nádej? Film Stevena Spielberga získal 7 Oscarov a pri väčšine scén vás bude až mraziť z toho, ako desivo reálne sú natočené.

Hodnotenie ČSFD: 92 %
Hodnotenie IMDB: 8,9/10

Načítavam video...

4. Obchod na Korze

Československý film, ktorý bol ocenený Oscarom ako najlepší cudzojazyčný film za rok 1966. Je tragikomickým príbehom jednoduchého stolára Tóna Brtka, ktorý sa vďaka svojmu švagrovi, miestnemu veliteľovi Hlinkovej gardy, stáva arizátorom a získa skrachovanú galantériu, patriacu staršej židovskej vdove Rozálii Lautmanovej. Film zobrazuje schopnosť autoritatívneho režimu zatiahnuť do svojho súkolia aj bezúhonného človeka, ktorý sa potom márne snaží vyrovnať s výčitkami vlastného svedomia. Natáčal sa na východnom Slovensku v Sabinove a v ateliéroch v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 87 %
Hodnotenie IMDB: 8,1/10

Načítavam video...

5. Vyšší princíp

Československý film režiséra Jiřího Krejčíka z roku 1960 opisuje život malého mestečka v čase heydrichiády. Gymnaziálna trieda si presne v deň Heydrichovej smrti vyloží maturitné tablo. Študenti aj okoloidúci sa na ňom zabávajú, nacisti v tom vidia cynický výsmech z Heydrichovej smrti. O niekoľko minút sa začne po celom Protektoráte ozývať ohlas. Odmena 10 miliónov českých korún pre toho, kto odhalí mená atentátnikov. V deň maturitnej písomky triedu obsadí gestapo a odvlečie troch chlapcov, ktorí sa z Heydrichovej smrti aj počas hodín vysmievali. Nezabudnuteľná je najmä postava učiteľa latinčiny, ktorého obľúbenou frázou je veta "Z hlediska vyššího princípu mravního." Tragický koniec filmu drsne vypovedá o tom, aký bol každodenný život v Čechách v čase heydrichiády.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 90 %
Hodnotenie IMDB: 8,4/10

Načítavam video...

6. Život je krásny

Príbeh tohto talianskeho filmu sa odohráva v roku 1939. Taliansky čašník Guido prichádza z dediny do veľkomesta, kde sa zamiluje do pôvabnej učiteľky Dory. Vezmú sa a narodí sa im syn Giosué. Po piatich rokoch šťastného života však Guida deportujú spolu so synom do koncentračného tábora. Aby pred malým chlapcom zatajil šokujúce okolnosti a uchránil ho pred hrôzami nacizmu, predstiera, že všetko navôkol je iba hra pripravená k synovým narodeninám. Hra, na ktorej konci čaká oboch veľká odmena...

Hodnotenie ČSFD: 88 %
Hodnotenie IMDB: 8,6/10

Načítavam video...

7. Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti

Dokument slovenského režiséra Mateja Mináča približuje život a činy Nicholasa Wintona, ktorý zachránil 669 prevažne židovských detí počas nacistickej okupácie Československa a cez hranice hitlerovského Nemecka sa mu podarilo prepraviť ich do Veľkej Británie. O svojom veľkom čine mlčal neuveriteľných 50 rokov. Dokumentárnym filmom nás sprevádza Joe Schlesinger, reportér kanadskej TV stanice CBS, ktorý je jedným Wintonových zachránených detí. Príbehy, ktoré rozprávajú zachránené deti, sa prelínajú s rozprávaním a spomínaním Nicholasa Wintona, dokumentárnymi dobovými a archívnymi zábermi. Ku koncu filmu budete svedkami dojímavej scény stretnutia Nicholasa Wintona so svojimi deťmi po dlhých rokoch. A budete plakať.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 86 %
Hodnotenie IMDB: 8,5/10

Načítavam video...

8. Všichni moji blízcí

Príbeh Nicholasa Wintona ožíva aj v česko-slovensko-poľskom filme Všichni moji blízcí. Dej sa odohráva rok pred vypuknutím druhej svetovej vojny, bezprostredne po podpísaní Mníchovskej dohody. Na pozadí historických udalostí divák sleduje osud židovskej rodiny. Sila príbehu je najmä v kontrastnom stvárnení, keď sa na tragickom pozadí filmu (historické týždenníky a rozhlasové správy) odohráva poetický príbeh skutočných ľudí.

Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDB: 7,3/10

Načítavam video...

9. Lidice

Film natočený podľa skutočnej udalosti a čierneho dňa českých dejín. Je rok 1942 a nemecká propaganda úzkostlivo tají genocídu, ktorú pácha na civilnom obyvateľstve. Rok 1942 však všetko zmení. Po úspešnom atentáte na druhého muža ríše - Reinharda Heydricha - nemeckí okupanti vypália českú dedinu Lidice. Jej obyvateľov deportujú do koncentračných táborov alebo chladne popravia. Film približuje osudy obyvateľov Lidíc cez medziľudské vzťahy, lásku a emócie. Konečná bilancia - 192 popravených mužov, 58 žien, ktoré zomreli v koncentračných táboroch, a 88 detí poslaných do plynu.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 72 %
Hodnotenie IMDB: 7,0/10

Načítavam video...

10. Habermannův mlýn

Predlohou českého filmu od režiséra Juraja Herza bola rovnomenná kniha Josefa Urbana. Film hovorí o živote v pohraničí Čiech a Nemecka. Doba si žiadala, aby sa ľudia priklonili na jednu či druhú stranu - a len tí najsilnejší dokázali ostať nad vecou. Patril k nim aj bohatý podnikateľ August Habermann, ktorý dával bez predsudkov prácu Čechom aj Nemcom. Po začlenení Sudet do Tretej ríše však tlak zo strany Nemecka zosilnel. Habermann aj napriek tomu stále vytváral pre Čechov ochranný štít a odmietal sa podvoliť nemeckej ideológii. Ale šialená doba nakoniec dostihla aj jeho a stal sa hlavným cieľom českých "vlastencov", ktorým šlo predovšetkým o jeho majetok a nie o spravodlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 78 %
Hodnotenie IMDB: 7,2/10

Načítavam video...

11. Norimberský proces

Film z roku 1961 hovorí o súdnom procese s nacistickými vojnovými zločincami. Sudca Haywood chce objektívne posúdiť, akú vinu na zvrátenostiach nacistickej ríše majú bežní občania. Pred tribunál sa postavia aj jeho bývalí kolegovia - štyria obžalovaní totiž boli počas nacizmu sudcami. Film sa pokúša zodpovedať neľahkú otázku: Akú vinu nesú jednotliví občania na zverstvách druhej svetovej vojny a vlastne na každom totalitnom politickom systéme? Väčšina scén sa odohráva v uzavretej miestnosti súdnej siene, ale nudiť sa rozhodne nebudete. Film získal dvoch Oscarov - za najlepší scénar a najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Maximilian Schell ako obhajca).

Hodnotenie ČSFD: 85 %
Hodnotenie IMDB: 8,3/10

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

12. Diablova dielňa

Berlín, 1936. Pôvodom ruský maliar Salmon Sorwitsch je kráľom falšovateľov peňazí a vo svete hazardu, stávok a ľahkých žien sa cíti ako doma. Plány mu ale skríži nacizmus - pri vlne represíí voči Židom je zatknutý a prevezú ho do koncentračného tábora v Mauthausene a odtiaľ do Sachsenhausenu. Keď už čaká svoj definitívny koniec, stane sa súčasťou špeciálne vycvičenej skupiny väzňov, ktorí majú v tajnom projekte nacistov falšovať bankovky nepriateľov ríše. Falošnými librami a dolármi chcú Nemci zavaliť zahraničné trhy a spôsobiť tak zrútenie ekonomiky. Ako však dopadne samotný Salmon, keď sa o tajnom pláne nacistov nemôže nikto dozvedieť? Nechajú ho žiť?

Hodnotenie ČSFD: 77 %
Hodnotenie IMDB: 7,6/10

Načítavam video...

13. Smrť sa volá Engelchen

Predlohou československého filmu je rovnomenné dielo Ladislava Mňačka. Príbeh hovorí o mladom partizánovi, ktorého zranenia pripútajú k nemocničnému lôžku. Počas zotavovania si spomína na osudové okamihy, ktoré prežil v okolitých horách pri bojoch s nacistami. Snaží sa vyrovnať s najväčšou traumou - vypálením osady Ploština, v ktorej partizánom poskytli útočisko obyčajní ľudia. Pokyn na vypálenie vydal generál Engelchen.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 85 %
Hodnotenie IMDB: 7,3/10

Načítavam video...

14. Boxer a smrť

Film slovenského režiséra Petra Solana sa odohráva v koncentračnom tábore. Hlavnými postavami sú Slovák Komínek a nemecký veliteľ Walter Kraft. Kraft, v civilnom živote profesionálny boxer, si spomedzi väzňov vyberie jedného na aktívny tréning, aby po skončení vojny mohol pokračovať v svojej profesii. Zvolí si niekdajšieho amatérskeho boxera Komínka. Ten vďaka tomu nemusí pracovať s ostatnými a dostáva sa mu i viac jedla. Kraft sebavedomo pästiarske súboje vyhráva, ale jeho priazeň voči Komínkovi pominie v momente, keď ho ten v ringu porazí ako pomstu za umučenie priateľa. Ako sa nacista zachová? Objaví v sebe ľudskosť? V hlavnej úlohe sa predstavil Štefan Kvietik.

Hodnotenie ČSFD: 85 %
Hodnotenie IMDB: 7,6/10

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

15. Námestie svätej Alžbety

Film na motívy románu Kysučana Rudolfa Jašíka sa odohráva za čias Slovenského štátu. Je to príbeh lásky Igora, chudobného chlapca z predmestia, k židovke Eve. Neľahkú spoločenskú situáciu autor zachytáva aj cez postavy holiča Flórika, prievozníkov Maxiho a Samka či komunistu Maguša. Divák je svedkom toho, ako sa charaktery postáv menia v dôsledku narastajúceho nacizmu a tlaku zo strany Nemcov. Film je príbehom lásky, ktorá stroskotá na zlobe sveta.

Hodnotenie ČSFD: 77 %
Hodnotenie IMDB: 7,2/10

16. Kým kohút nezaspieva

"Najväčším nepriateľom Slovákov sú Slováci!" a "1 mŕtvy nemecký vojak = 10 mŕtvych civilistov." Dielo Ivana Bukovčana si pamätáme z povinného čítania. Príbeh je o desiatich zdanlivo náhodne vybraných ľuďoch, ktorých nacisti umiestnia do pivnice jedného malého mesta počas nacistickej okupácie Slovenska. V hlavných úlohách uvidíte Ladislava Chudíka, Samuela Adamčíka či Františka Dibarboru.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 78 %

Načítavam video...

17. Zvony pre bosých

Ďalšie sfilmované dielo slovenského scénaristu Ivana Bukovčana dal na plátno režisér Stanislav Barabáš. V dramatickom príbehu z konca druhej svetovej vojny sa dvaja partizáni po bojovej akcii vracajú k skupine. So sebou vedú aj mladého nemeckého vojaka. Uprostred beznádejne pustých hôr sa ocitnú ľudia z dvoch nepriateľských táborov. Kým partizáni strácajú kontakt s jednotkou, Nemec stráca nádej, že sa mu podarí vyviaznuť z tejto zložitej situácie.

Hodnotenie ČSFD: 80 %
Hodnotenie IMDB: 7,6/10

Načítavam video...

18. Čierna kniha

Dej sa odohráva v rokoch 1944-1945 v okupovanom Holandsku. Židovka Rachel je svedkyňou masakru celej svojej rodiny, dôsledkom čoho sa pripojí k domácemu odbojovému hnutiu. Jej úlohou je napojiť sa na veliteľstvo gestapa tým, že zvedie šarmantného nemeckého kapitána. Vojnový thriller bol inšpirovaný skutočnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDB: 7,8/10

Načítavam video...

19. Vlčie diery

Film Paľa Bielika rozpráva príbeh štyroch bratov, ktorí sa stretnú doma po tom, čo sa vrátia z rôznych kútov Európy. Matúš utiekol z nútených prác v Nemecku, Ondrej sa vrátil z ruského frontu, Jano z talianskeho a Štefan prišiel zo štúdia za hranicami. Doma sa však dlho neohrejú - Matúš nesmie zostať doma, a tak s bratom Ondrejom odchádza do hôr, kde pracujú ako drevorubači. Ondrej sa ťažko zraní a musí ostať doma, zatiaľ čo ostatní bratia sa napriek jeho protestom pridávajú k partizánom. Film s tématikou povstania najlepšie vystihuje motto "Tvárou v tvár nacistickému teroru musí stáť celý národ ako jedna rodina."

Hodnotenie ČSFD: 78 %
Hodnotenie IMDB: 7,3/10

Načítavam video...

20. Kukačka v temném lese

Film, pri ktorom si nebudete istí, či je hlavnou postavou malé dievčatko Emilka z Moravy alebo nacistický dôstojník. Ten je na jednej strane starostlivý otec a manžel, na druhej strane bezcitný nacista uplatňujúci vyhladzovaciu politiku. Práve on sa ujme trinásťročnej Emilky určenej na prevýchovu. Očami malého dievčatka sa tak pozeráme na vnútenú rodinu a zložité pestovanie vzťahov k cudzím ľuďom. A na psychologický portrét človeka, ktorý posiela do koncentračných táborov nevinných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 78 %
Hodnotenie IMDB: 6,8/10

Načítavam video...

21. Být, či nebýt

Americká dráma a komédia v jednom z roku 1942 hovorí o príbehu hercov v okupovanom Poľsku. Keď do svojho programu zaradia protihitlerovsky zameranú hru, nacisti im zakážu vykonávať svoje povolanie. Herci sa však bez akéhokoľvek váhania pripoja k poľskému odboju. V skratke: milostný trojuholník, divadlo a odboj počas okupácie.

Hodnotenie ČSFD: 86 %
Hodnotenie IMDB: 8,2/10

Načítavam video...

22. Kapitán Dabač

Dráma mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na strane fašistov postupne uvedomuje hrôzy tejto zvrátenej ideológie. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. V jeho postave sa prejavujú psychologické aj existencialistické prvky, takže aby ste film pochopili, budete sa doňho musieť naozaj vcítiť.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 76 %
Hodnotenie IMDB: 7,0/10

Načítavam video...

23. Hitler: Vzostup zla

Alebo pohľad do duše psychopata. Tento hraný životopisný film najlepšie opísal Boss321 na ČSFD: "Úchvatné televizní dílo, které popisuje život Hitlera od bezdomovce přes první projevy v krčmě až po jeho projevy na velkých shromáždění, kde otevřeně přiznával diskriminaci Židů. Na tomto snímklu je dokonale vidět, že i zrůda typu Hitler nebyl tak mocný, ale formovali ho lidi, kteří byli kolem něj."

Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDB: 7,3/10

Načítavam video...

24. Atentát/České století-Kulka pro Heydricha

A pri faktoch ešte chvíľu zostaneme. O atentáte na jedného z najmocnejších mužov Tretej ríše, Reinharda Heydricha, hovoria hneď dva filmy natočené podľa skutočných udalostí. Od roku 1941 vládne nad okupovanými územiami Čiech a Moravy zastupujúci ríšsky protektor Heydrich. Jeho krutosť vyvoláva v krajine veľkú nenávisť. Exilová československá vláda vo Veľkej Británii preto na jar 1942 vyberie niekoľko československých parašutistov a poverí ich úlohou historického významu.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: Atentát - 85%, České století-76%

Načítavam video...

25. Diktátor

A na záver geniálna tragikomédia v podaní Charlieho Chaplina. Ten perfektne paroduje Adolfa Hitlera v postave diktátora Hynkela, ktorý tvrdou rukou vládne svojej zemi Tománii. Jeho cieľom je to, aby boli nakoniec všetci Židia zlikvidovaní. Ešte pred tým však chystá expanziu do Osterlichu, o ktorý má záujem aj druhý diktátor Napoloni z krajiny Baktéria. Medzitým sa v židovskom gete začínajú objavovať hlasy o tom, že treba Hynkela odstrániť.

Hodnotenie ČSFD: 86 %
Hodnotenie IMDB: 8,5/10

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Gardistické uniformy vymenili za obleky, nenávisť ostala. Takto sa kotlebovci vyjadrovali o židoch Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu