Anti-šmejdi robia dôchodcom radosť výletmi. A nenútia ich pri tom kupovať hrnce

V Česku bojujú proti šmejdom nezvyčajným spôsobom.

(Zdroj: lh3.googleusercontent.com)

Takzvaní "šmejdi" sú skupina obchodníkov, ktorí navštevujú dôchodcov u nich doma a ponúkajú im hrnce, nože, vankúše či zdravotnícke pomôcky. Často ich pozývajú aj na prezentácie tovaru, ktoré sú spojené s lacným výletom - dôchodcovia si väčšinou platia len cestovné, obed v reštaurácii majú v cene. Na výletoch im šmejdi ponúkajú nekvalitné výrobky, ktorých cena niekoľkokrát prevyšuje ich skutočnú hodnotu. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj napriek tomu sa ich dôchodcovia zúčastňujú - nechcú byť sami, chcú si užiť výlet a tešia sa na obed v reštaurácii. Pre mnohých z nich je to jediná šanca byť v spoločnosti a zahnať pocit samoty. A navyše za to veľa nezaplatia.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Šmejdi sa tlačia do obývačiek, lákajú na goliere z ovčieho rúna Čítajte 

Skupina mladých ľudí z Česka sa rozhodla bojovať proti tejto skupine kreatívne - namiesto výletov s predvádzaním tovaru pre dôchodcov organizuje výlety za kultúrnymi pamiatkami. A namiesto hrncov im ponúka hudbu.

"Nenašli sme žiadnu výraznejšiu kampaň, ktorá by bojovala so šmejdmi a ponúkala by alternatívne aktivity pre dôchodcov," zdôvodňuje svoju iniciatívu na svojom webe spolok Hurá na výlet!. Už dva roky organizuje pre dôchodcov a ZŤP v Pardubickom kraji a kraji Vysočina jednodňové výlety, za ktoré dôchodcovia zaplatia len 100 českých korún. Výlety sú bezpečné, finančne dostupné, zábavné a pre dôchodcov zaujímavé. Nechýba na nich ani zdravotnícky dohľad. 

"Vozíme so sebou hudobné nástroje a dôchodcom hráme a spievame, samozrejme sa pridajú a spievajú s nami. Keď je chuť, zastavíme, zoberieme termosky s pitím, usadíme sa v prírode a namiesto šmejdovskej predvádzačky tovaru si zaspievame," povedal pre rozhlas.cz predseda spolku Tomáš Martinek.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci dôchodcovia si platia len 100 korún, skutočné náklady na jednu osobu sú 5-krát väčšie. Náklady spolok hradí z verejných zdrojov, grantov a nadácií. Práve nízka cena výletu je jediný spôsob, ako možno šmejdom na trhu konkurovať. 

Hoci začiatky výletov boli rozpačité, keďže dôchodcovia organizátorom neverili a čakali od nich nejaký podraz, dnes sú výlety na pol roka dopredu vypredané. Počas tohto leta môžu dôchodcovia vďaka spolku Hurá na výlet! vidieť Kostol svätého Jána Krstiteľa v Chrasti či Kutnú Horu. Obľúbené sú aj výlety do Poľska, kde si v meste Kudowa-Zdrój môžu nakúpiť lacnejšie ako doma. 

"Viem, že v dnešnej dobe nie je ľahké sa uživiť, no nemalo by sa parazitovať na starých a postihnutých ľuďoch. Verím, že raz naozajstné hodnoty predsa len zvíťazia," opísal motiváciu spolku pre český rozhlas Tomáš Martinek. 

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu