Slovenské tradície nie sú len pre naše babičky. Takto vyzerá moderná slovenskosť

Prerobili tradičné slovenské prvky: hymnu, vlajku, aj keramiku. Stojí to za to.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ahaslovakia

Začalo to študentskou knihou o slovenských výšivkách v modernej grafickej podobe, ktorá získala rôzne ocenenia za dizajn.

Po škole sa grafický dizajnér Tomáš Kompaník rozhodol osloviť s knihou slovenské vydavateľstvá, ktoré neprejavili záujem. Knihu si nakoniec úspešne vydal sám a krstnou mamou sa ochotne stala bývala premiérka Iveta Radičová.

Andrea Pojezdálová

Na škole s výšivkou experimentovala aj mladá módna návrhárka Andrea Pojezdálová.

Pre svoju kolekciu White sa Andrea inšpirovala motívmi z ľudových výšiviek, ktoré následne ručne vyrezala a vytvorila odevy, ktoré predstavujú slovenský folklór v novej koži. Za kolekciu získala ocenenie Brillance Fashion Talent a kolekcia sa spomína aj v učebnici pre základné školy ako príklad využitia .

SkryťVypnúť reklamu

Katka & Kamaráti

Hudobníčka z Polomky Katka Malíková a jej kapela sú kategóriou samou o sebe. Aj keď čerpajú zo slovenských ľudoviek, pre svoj hudobný projekt vymysleli samostatný žáner - horehronský rozprávkový etnopop.

Ak vám dojem z Horehronia pokazila Kristína, skúste si pustiť Katkin Soundcloud, ktorý ponúka magické intímne skladby inšpirované týmto krajom.

Načítavam video...

Slovenský národný remix

Riaditeľke kreatívneho štúdia Cukru Martine Slovákovej nebolo na škole nič sväté, ani slovenská hymna. Vďaka Bohu.

V rámci svojej diplomovej práce oslovila hudobné projekty ako The Uniques (jedna z predchádzajúcich obdôb FVLCRVM), Stroon a Foolk, aby zremixovali slovenskú hymnu pre novú generáciu Slovákov. Aj keď tieto verzie sa asi nebudú púšťať na futbalových štadiónoch, Slovenský národný remix je alternatívou pre národné cítenie, ak radšej chodíte do klubov.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič

S vypaľovanými obrazmi sa môžete stretnúť v niektorých pohostinstvách ladených do folklórneho štýlu. Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič preniesli vypaľované obrazy z tradičných pohostinstiev do galérii nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Španielsku, Poľsku a Nemecku.

Dvojica si pre svoju tvorbu vymyslela vlastný folklór so svojským humorom. K ľudovým tanečniciam a sprievodom s Morenou pribudli kozmonauti, motorové píly, granáty a etanolové vzorce, ktoré vytvárajú absurdný paralelný vesmír slovenskej ľudovosti. Ak chcete do neho nazrieť, navštívte ich Tumblr.

puojd

Textilná dizajnérka Michaela Bednárová sa rozhodla vyhlásiť revolúciu tradičným šúpolienkám a vytvorila si vlastnú definíciu slovenských suvenírov postavenú na hravej interpretácii štátneho znaku.

SkryťVypnúť reklamu

Ak slovanistický dres s dvojkrížom na hrudi nie je váš štýl, skúste dať šancu pestrým znakom na tričkách, kravatách alebo ponožkách.

Slovakiagift

Suveníry v tradičnejšom grafickom štýle ponúka Slovakiagift, za ktorým stoja Sylvia Ciulisová a Vladimír Korček. Skúšali ste už upgrade pre svoj iPhone - modrotlač?

modranska

Možno ste si na škole zažili exkurziu do Modry, aby ste sa mohli pokochať pohľadom na modranskú keramiku. Keramika, ktorou si naše babičky zdobili svoje poličky, teraz mieri na stoly našich kuchýň.

Dizajnér Jakub Liška oživil rodinnú tradíciu novými nápadmi a navrhol funkčnú majoliku pre domácnosti nielen na Slovensku. Zbohom buď riad z IKEA.

KundyCrew

Progres nezastavíte. Platí to aj pre tradičnú výšivku a toto zoskupenie dáva svojou tvorbou zrkadlo tradičným hodnotám. Radikálne vyšívajú výroky na témy ako postavenie menšín, feminizmus a za všetko hovoriace: „Ľuďom j**e.“

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu